Μαρία Σάκκαρη: «Άγγιξε» το όνειρο – «Λύγισε» έπειτα από τρομερή μάχη 3,5 ωρών (videos) – Newsbomb – Ειδησεις

Μαρία Σάκκαρη: Η Ελληνίδα τενίστρια έδωσε μια τρομερή μάχη αλλά μετά από σχεδόν 3,5 ώρες λύγισε με 2-1 σετ από τον Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα κι έμεινε εκτός τελικού στο Roland Garros

Κρίμα ρε Μαρία! Η Σάκκαρη «άγγιξε» το όνειρο της συμμετοχής σε έναν τελικό Grand Slam, ωστόσο στο φινάλε έφυγε με το χειροκρότημα για την συγκλονιστική της προσπάθεια.

Ήταν μια τρομερή μάχη, η οποία κρίθηκε τελικά στο 16ο game του τρίτου σετ κι είχε διάρκεια 3 ώρες και 18 λεπτά! Η Ελληνίδα τενίστρια μολονότι έχασε το πρώτο σετ, γύρισε την κατάσταση και βρέθηκε να έχει match point, αλλά η Τσέχα αντίπαλος της ανέτρεψε την κατάσταση, αλλά χρειάστηκε να φτάσει ως το πέμπτο match point για να λυγίσει την τρομερή Μαρία.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι δύο αθλήτριες επηρεασμένες κι από τη σημασία του αγώνα εμφανίστηκαν αρκετά νευρικές στο παιχνίδι τους. Οι πόντοι κρίθηκαν κυρίως σε λίγα χτυπήματα, ενώ οι δύο αθλήτριες αδυνατούσαν να κρατήσουν το σερβίς τους και στα πρώτα εννιά σετ έγιναν έξι break (από τρία η καθεμιά)! Η Σάκκαρη ήταν η πρώτη που το υπερασπίστηκε, για να προηγηθεί με 3-1, αλλά η απάντηση της Κρεϊτσίκοβα ήταν εντυπωσιακή, κερδίζοντας τέσσερα game! Η Σάκκαρη έκανε πολλά αβίαστα λάθη, αλλά όταν βρέθηκε με την πλάτη στο τοίχο έδειξε τα δόντια της και ισοφάρισε με δύο love game για το 5-5. Η Τσέχα, όμως, υπερασπίστηκε το σερβίς της και με ακόμα ένα break έκλεισε το πρώτο σετ με 7-5, κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, η 25χρονη Ελληνίδα μπήκε στο court με το μάτι να γυαλίζει, ξεκίνησε με δύο break όπως στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά η διαφορά ήταν ότι κράτησε και το σερβίς της. Ως εκ τούτου προηγήθηκε με 4-0! Η Σάκκαρη είχε το σετ στα χέρι της, ωστόσο η Κρεϊτσίκοβα αντέδρασε και πήρε τρία σερί game, με τη Μαρία να είναι φανερά εκνευρισμένη με κάτι που τις αποσπούσε την προσοχή στο γήπεδο (ακούστηκε να λέει για κάποια ανοικτή τηλεόραση). Η αντίδραση της, όμως, ήταν αυτή που έπρεπε και παρά την πίεση της αντιπάλου της κατάφερε να κρατήσει το σερβίς της και με 6-4 πήρε το δεύτερο σετ, ισοφαρίζοντας σε 1-1!

Πριν την έναρξη του τρίτου και καθοριστικού σετ, η Κρεϊτσίκοβα ζήτησε τάιμ άουτ και πήγε στα αποδυτήρια, κάτι που «έκοψε» κάπως τον ρυθμό της Ελληνίδας. Μετά το πρώτο game, όμως, συνήλθε και βγάζοντας τρομερό πάθος, έκανε break και στη συνέχεια έφτασε στο 3-1! Η Τσέχα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η Σακκάρη ήταν αποτελεσματική στο σερβίς της (κομμάτι που γενικότερα δεν ήταν καλή) στο κρισιμότερο σημείο. Κάπως έτσι στο 3-5 βρήκε match point, αλλά η αντίπαλος της κατάφερε να το «σβήσει» και στη συνέχεια με το έκτο της break να ισοφαρίσει σε 5-5.

Μάλιστα, η 25χρονη τενίστρια βρέθηκε να σερβίρει για να παραμείνει στο ματς και τα κατάφερε, βρίσκοντας τα ψυχικά αποθέματα για το 6-6, ενώ το ίδιο ισχύει και στο 7-6, όπου χρειάστηκε να σώσει τρία match point για να ισοφαρίσει ξανά! Τελικά, στο πέμπτο match point η Κρεϊτσίκοβα κατάφερε να λυγίσει την συγκλονιστική Σάκκαρη μετά από 16 game στο τρίτο σετ σε ένα ματς που κράτησε 3 ώρες και 18 λεπτά!

Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Newsbomb.gr.