Διεκόπη για 30 λεπτά το ντέρμπι μετά την είσοδο οπαδών του ΠΑΟΚ

Διεκόπη το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων – και για μισή περίπου ώρα – μετά την είσοδο των οπαδών του ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας – Ένταση μεταξύ οπαδών και αστυνομικών, εκκένωση της Τούμπας και τελικά απόφαση να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Με τον Άρη να προηγείται στην Τούμπα με το γκολ του Μαντσίνι από το πρώτο ημίχρονο και το παιχνίδι να οδεύει στο φινάλε του, οι οπαδοί του ΠΑΟΚ εισέβαλλαν στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, διακόπτοντας το παιχνίδι.

90’+2′ Με εντολή του Σκωτσέτζου ρέφερι Μάντεν, οι δύο ομάδες αναχώρησαν άμεσα στα αποδυτήρια, οι δυνάμεις της αστυνομίας εισέβαλλαν στο γήπεδο και ακολούθησαν σκηνές έντασης.

Υπήρξε ρίψη αντικειμένων, κροτίδων, με τον μεγαλύτερο όγκο του κόσμου να αποχωρεί από το γήπεδο και ορισμένους εξ αυτών να αποδοκιμάζουν έντονα τα όσα προηγήθηκαν και επέφεραν τη διακοπή.

21:30 Οι δυνάμεις των ΜΑΤ παραμένουν στο γήπεδο και αναμένεται η οριστική απόφαση για το μέλλον του αγώνα, σε μία εξαιρετικά δύσκολη βραδιά για τον ΠΑΟΚ.

21:39 Οι αξιωματούχοι του αγώνα και οι αποστολές των δύο ομάδων παραμένουν στα αποδυτήρια, την ώρα που ο αγωνιστικός χώρος έχει αρκετά αντικείμενα.

21:41 Στον αγωνιστικό χώρο εμφανίστηκε πριν λίγο ο τέταρτος διαιτητής προκειμένου να αποκτήσει εικόνα από το γήπεδο και ως εκ τούτου να αποφασιστεί ενδεχομένως η τύχη του αγώνα. Υπάρχουν άνθρωποι του ΠΑΟΚ που βρίσκονται στο σημείο που έγινε ρίψη αντικειμένων, «καθαρίζοντας» τον αγωνιστικό χώρο.

21:45 Έχει εκτονωθεί η ένταση, περίπου είκοσι λεπτά μετά την εισβολή, με ελάχιστους πλέον οπαδούς να έχουν μείνει στις κερκίδες του γηπέδου.

Όπως φαίνεται και από την παραπάνω φωτογραφία, ο αγωνιστικός χώρος έχει καθαριστεί. Σε αναμονή λοιπόν της απόφασης για την ολοκλήρωση ή μη του παιχνιδιού.

21:47 Ο τέταρτος διαιτητής Διαμαντόπουλος πήγε στο σημείο όπου έπεσαν τα περισσότερα αντικείμενα και αποχώρησε και πάλι με κατεύθυνση τα αποδυτήρια, συνομιλώντας με τους αξιωατούχους της αστυνομίας.

21:51 Οι staff του ΠΑΟΚ πήραν ξανά τη θέση τους, με τον αγωνιστικό χώρο να είναι αυτήν τη στιγμή καθαρός, όπως σημειώθηκε και νωρίτερα.

21:55 Σύμφωνα με τον κανονισμό που λέει ότι αν υπάρξει εκκένωση εντός 60 λεπτών, το παιχνίδι συνεχίζεται, ο Μάντεν αποφάσισε να συνεχιστεί ο αγώνας.

21:58 Ζήτησε εκκένωση ο Μάντεν, η οποία και έγινε. Ο διαιτητής επιθεώρησε τον αγωνιστικό χώρο και οι δύο ομάδες θα βγουν στο γήπεδο.

22:00 Στο γήπεδο η διαιτητική ομάδα, ελέγχει τις εστίες.

22:02 Όλοι στο γήπεδο.

22:04 Ο Μάντεν σφυρίζει τη συνέχεια της αναμέτρησης.

22:06 Λήξη του αγώνα. ΠΑΟΚ – Άρης 0-1.